| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $18M | $12M | -27.7% | 10.8% |
| Op. Income | $237.0K | $1M | -$24.0K | -82.6% | 1087.5% |
| Gross Margin | 37.6% | 31.7% | 35.1% | 5.9pp | 2.6pp |
| Net Margin | 2.4% | 5.2% | 1.3% | -2.8pp | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.10 | $0.04 | -66.2% | -7.1% |
| Free Cash Flow | -$435.0K | -$4M | $1M | 89.9% | -129.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $858.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $237.0K |
| Interest Income | $325.0K |
| Interest Expense | $62.0K |
| Other Income/Expenses | $155.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $392.0K |
| Income Tax Expense | $71.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $321.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $321.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $302.0K |
| D&A | $237.0K |
| EBIT | $454.0K |
| EBITDA | $691.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $858.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | $237.0K |
| Interest Income | $325.0K |
| Interest Expense | $62.0K |
| Other Income/Expenses | $155.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $392.0K |
| Income Tax Expense | $71.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $321.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $321.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $302.0K |
| D&A | $237.0K |
| EBIT | $454.0K |
| EBITDA | $691.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $321.0K |
| Depreciation & Amortization | $237.0K |
| Stock-Based Compensation | $280.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $109.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$298.0K |
| Capital Expenditure | -$137.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$181.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$435.0K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $51M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $53.0K |
| Long-Term Investments | $9.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $66M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $48.0K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $66M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$11M |