| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $17M | $12M | 9.9% | 48.3% |
| Op. Income | $1M | $361.0K | -$396.0K | 277.8% | 444.4% |
| Gross Margin | 31.7% | 36.2% | 29.2% | -4.5pp | 2.5pp |
| Net Margin | 5.2% | 8.5% | -3.0% | -3.2pp | 8.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.33 | $-0.09 | -69.7% | 214.8% |
| Free Cash Flow | -$4M | $2M | -$412.0K | -276.8% | -949.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $836.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $261.0K |
| Interest Expense | $64.0K |
| Other Income/Expenses | -$270.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $133.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $961.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $961.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $906.0K |
| D&A | $239.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $836.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $261.0K |
| Interest Expense | $64.0K |
| Other Income/Expenses | -$270.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $133.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $961.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $961.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $906.0K |
| D&A | $239.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $961.0K |
| Depreciation & Amortization | $239.0K |
| Stock-Based Compensation | $259.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $543.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$95.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95.0K |
| Net Debt Issuance | -$125.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$125.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $54M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $57.0K |
| Long-Term Investments | $11.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $28M |
| Common Stock | $46.0K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $28M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$15M |