| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | — | $9M | — | 26.2% |
| Op. Income | -$10M | — | -$13M | — | 22.1% |
| Gross Margin | 22.3% | — | 13.9% | — | 8.4pp |
| Net Margin | -93.4% | — | -148.3% | — | 54.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | — | $-1.51 | — | 20.5% |
| Free Cash Flow | -$7M | — | -$10M | — | 30.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$38.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $156.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $156.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $65.0K |
| Other Non-Cash Items | $30.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$322.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$322.0K |
| Net Debt Issuance | -$24.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$18.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2.0K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $618.0K |
| Goodwill | $669.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$19M |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $150.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $24.0K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | -$24.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $233.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $233.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | -$62M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $238.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $238.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $83.0K |
| Net Debt | -$3M |