| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $63M | $72M | -59.2% | -64.2% |
| Op. Income | $19M | $2M | $10M | 731.7% | 92.5% |
| Gross Margin | 100.0% | 62.0% | 46.6% | 38.0pp | 53.4pp |
| Net Margin | 13.6% | 4.3% | 10.0% | 9.3pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.17 | $0.58 | $1.75 | 100.0% | -33.3% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $807.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $807.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $236M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $236M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $439.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | -$2M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $716M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | $461M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$491.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $593M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $593M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $980M |