| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $268M | — | $269M | — | -0.4% |
| Op. Income | $30M | — | $25M | — | 19.2% |
| Gross Margin | 54.2% | — | 45.7% | — | 8.5pp |
| Net Margin | 9.0% | — | 7.3% | — | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $64.29 | — | $52.60 | — | 22.2% |
| Free Cash Flow | $233M | — | $121M | — | 91.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $268M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $57M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $256M |
| Interest Expense | $106M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $256.1K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $70 |
| EPS Diluted | $64 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $268M |
| Cost of Revenue | $123M |
| GROSS PROFIT | $145M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $57M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $24M |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $238M |
| OPERATING INCOME | $30M |
| Interest Income | $256M |
| Interest Expense | $106M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $30M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $256.1K |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $70 |
| EPS Diluted | $64 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $256.1K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $215M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $249M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$419M |
| Sales/Maturities of Investments | $435M |
| Other Investing Activities | -$362M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$363M |
| Net Debt Issuance | $162M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $147M |
| FREE CASH FLOW | $233M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $373M |
| Short-Term Investments | $21M |
| Net Receivables | $84M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $518M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $440.5K |
| Long-Term Investments | $1.7B |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $128M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1.0B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $265M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $473M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $759M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | $454M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $586M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $586M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $936M |