| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $1M | $65M | 4868.0% | -9.2% |
| Op. Income | $9M | -$18M | $17M | 148.6% | -49.1% |
| Gross Margin | 53.8% | 1363.1% | 68.8% | -1309.3pp | -15.1pp |
| Net Margin | 10.6% | -1282.7% | 19.2% | 1293.4pp | -8.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.75 | $-4.68 | $3.51 | 137.5% | -50.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $2M | $0 | -100.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $61M |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $210.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $270M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $270M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.5B |
| Tax Assets | $474.4K |
| Other Non-Current Assets | $218M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $307M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | $419M |
| Treasury Stock | -$307.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $564M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $564M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $821M |