| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $201M | — | $268M | — | -25.2% |
| Op. Income | $14M | — | $24M | — | -42.4% |
| Gross Margin | 65.6% | — | 55.9% | — | 9.7pp |
| Net Margin | 4.8% | — | 6.3% | — | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.78 | — | $4.68 | — | -40.6% |
| Free Cash Flow | $100M | — | $163M | — | -38.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $201M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $66M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $264M |
| Interest Expense | $113M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $558.4K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $201M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $66M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $264M |
| Interest Expense | $113M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $558.4K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $558.4K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$28M |
| Other Non-Cash Items | $107M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $101M |
| Capital Expenditure | -$556.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.4B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.3B |
| Other Investing Activities | -$265M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$343M |
| Net Debt Issuance | $282M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $282M |
| FREE CASH FLOW | $100M |
| Net Change in Cash | $40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $349M |
| Short-Term Investments | $159M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $553M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $585.8K |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $147M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $324M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | $413M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $558M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $558M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $835M |