| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $75M | $72M | 3.4% | 7.8% |
| Op. Income | -$22M | -$21M | -$31M | -6.3% | 27.3% |
| Gross Margin | 75.6% | 75.1% | 75.8% | 0.4pp | -0.2pp |
| Net Margin | -26.0% | -25.3% | -41.9% | -0.8pp | 15.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.25 | $-0.41 | -8.0% | 34.1% |
| Free Cash Flow | -$32M | $14M | -$52M | -336.7% | 37.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $81M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $721.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $145.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$47.0K |
| Other Non-Cash Items | $665.0K |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$27M |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | $27M |
| NET CASH FROM INVESTING | $26M |
| Net Debt Issuance | -$131.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $285.0K |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $196M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $342M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $94M |
| TOTAL ASSETS | $436M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $403.0K |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $339M |
| Deferred Revenue NC | $807.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $756.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $416M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $612M |
| Retained Earnings | -$591M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$417.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $436M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $281M |