| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $309M | — | $279M | — | 10.9% |
| Op. Income | -$72M | — | -$141M | — | 48.5% |
| Gross Margin | 76.0% | — | 74.9% | — | 1.1pp |
| Net Margin | -20.9% | — | -50.1% | — | 29.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.86 | — | $-1.91 | — | 55.0% |
| Free Cash Flow | -$28M | — | -$95M | — | 69.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $309M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $235M |
| R&D Expenses | $83M |
| Selling & Marketing | $140M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $199M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $308M |
| Cost & Expenses | $382M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$43M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$30M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$8M |
| Purchases of Investments | -$228M |
| Sales/Maturities of Investments | $243M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $687.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $198M |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $342M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $102M |
| TOTAL ASSETS | $444M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $547.0K |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $340M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $551.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $348M |
| TOTAL LIABILITIES | $419M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $620M |
| Retained Earnings | -$595M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $163.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $444M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $279M |