| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $82M | $80M | $75M | 1.8% | 8.5% |
| Op. Income | -$13M | -$8M | -$21M | -63.9% | 35.4% |
| Gross Margin | 75.8% | 77.1% | 75.1% | -1.3pp | 0.7pp |
| Net Margin | -13.8% | -8.0% | -25.3% | -5.8pp | 11.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $-0.08 | $-0.25 | -87.5% | 40.0% |
| Free Cash Flow | $11M | -$4M | $14M | 352.8% | -22.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $82M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $223.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $132.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$100.0K |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $63M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $60M |
| Net Debt Issuance | -$137.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $134.0K |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $45M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $356M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $97M |
| TOTAL ASSETS | $453M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $417.0K |
| Deferred Revenue | $42M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $79M |
| Long-Term Debt | $340M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $703.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $348M |
| TOTAL LIABILITIES | $426M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $639M |
| Retained Earnings | -$612M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$177.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $453M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $217M |