| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | $82M | $78M | 2.3% | 7.3% |
| Op. Income | -$19M | -$13M | -$22M | -42.5% | 13.4% |
| Gross Margin | 76.3% | 75.8% | 75.6% | 0.5pp | 0.7pp |
| Net Margin | -8.4% | -13.8% | -26.0% | 5.4pp | 17.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.15 | $-0.27 | 40.1% | 66.7% |
| Free Cash Flow | $5M | $11M | -$32M | -57.8% | 113.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $269.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$109M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$112M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $133M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $243M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $92M |
| TOTAL ASSETS | $335M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $46M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $87M |
| Long-Term Debt | $217M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $751.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $220M |
| TOTAL LIABILITIES | $306M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $648M |
| Retained Earnings | -$619M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $380.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $29M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $29M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $335M |
| Total Debt | $222M |
| Net Debt | $186M |