| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $84M | $72M | -4.5% | 12.0% |
| Op. Income | -$8M | -$6M | -$24M | -44.6% | 65.2% |
| Gross Margin | 77.1% | 77.5% | 75.7% | -0.4pp | 1.4pp |
| Net Margin | -8.0% | -3.8% | -30.8% | -4.2pp | 22.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.04 | $-0.30 | -100.0% | 73.3% |
| Free Cash Flow | -$4M | $12M | -$22M | -134.5% | 80.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $720.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $290.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$806.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$36M |
| Sales/Maturities of Investments | $29M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$134.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$351.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$485.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $204M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $344M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $442M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $553.0K |
| Deferred Revenue | $35M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $340M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $625.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $348M |
| TOTAL LIABILITIES | $416M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $628M |
| Retained Earnings | -$601M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$96.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $27M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $27M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $442M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $289M |