| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | $72M | $66M | -0.9% | 8.6% |
| Op. Income | -$24M | -$35M | -$36M | 31.8% | 34.6% |
| Gross Margin | 75.7% | 74.5% | 74.1% | 1.2pp | 1.6pp |
| Net Margin | -30.8% | -45.5% | -56.1% | 14.7pp | 25.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.45 | $-0.51 | 33.3% | 41.2% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$4M | -$23M | -494.6% | 6.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $722.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $197.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$21M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$48M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$330.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$330.0K |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $221M |
| Net Receivables | $59M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $363M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $462M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $338M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $478.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $350M |
| TOTAL LIABILITIES | $427M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $587M |
| Retained Earnings | -$552M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$482.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $34M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $34M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $462M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $289M |