| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $203M | $364M | $208M | -44.3% | -2.3% |
| Op. Income | $6M | -$39M | -$600.0K | 115.0% | 1083.3% |
| Gross Margin | 16.1% | 19.7% | 16.7% | -3.7pp | -0.6pp |
| Net Margin | -21.5% | -10.7% | 17.5% | -10.8pp | -39.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.05 | $-0.94 | $0.96 | -11.7% | -209.4% |
| Free Cash Flow | -$22M | $56M | -$58M | -138.3% | 62.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $203M |
| Cost of Revenue | $170M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | -$800.0K |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $33M |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | -$700.0K |
| Deferred Income Tax | $400.0K |
| Other Non-Cash Items | $500.0K |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $92M |
| Inventory | $408M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $547M |
| PP&E (Net) | $788M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $101M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $154M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $188M |
| Long-Term Debt | $869M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $59M |
| Other Non-Current Liabilities | $127M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $419M |
| Retained Earnings | $50M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$107M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $352M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $352M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $875M |
| Net Debt | $862M |