| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $364M | $342M | $411M | 6.5% | -11.5% |
| Op. Income | -$39M | -$54M | $48M | 26.7% | -182.0% |
| Gross Margin | 19.7% | 20.8% | 20.7% | -1.1pp | -1.0pp |
| Net Margin | -10.7% | -22.0% | -5.3% | 11.4pp | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.94 | $-1.83 | $-0.53 | 48.6% | -77.4% |
| Free Cash Flow | $56M | -$101M | $118M | 155.7% | -52.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $364M |
| Cost of Revenue | $292M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $78M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $403M |
| OPERATING INCOME | -$39M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$55M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $27M |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | -$5M |
| Deferred Income Tax | $200.0K |
| Other Non-Cash Items | $75M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $86M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$400.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$36M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $143M |
| Inventory | $368M |
| Other Current Assets | $47M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $598M |
| PP&E (Net) | $794M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $102M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $153M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $201M |
| Long-Term Debt | $872M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $60M |
| Other Non-Current Liabilities | $132M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $420M |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$104M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $388M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $388M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $877M |
| Net Debt | $837M |