| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $232M | $220M | $224M | 5.2% | 3.6% |
| Op. Income | $27M | $23M | $24M | 20.0% | 15.7% |
| Gross Margin | 37.2% | 37.5% | 36.3% | -0.2pp | 1.0pp |
| Net Margin | 6.1% | 3.8% | 6.8% | 2.3pp | -0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.49 | $0.29 | $0.53 | 69.0% | -7.5% |
| Free Cash Flow | $15M | -$14M | $22M | 206.1% | -32.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $204M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $232M |
| Cost of Revenue | $145M |
| GROSS PROFIT | $86M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $204M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $373.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $414.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $15M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $140M |
| Inventory | $193M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $628M |
| Intangible Assets | $365M |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $76M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $222M |
| Long-Term Debt | $451M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $623M |
| TOTAL LIABILITIES | $845M |
| Common Stock | $286.0K |
| Additional Paid-In Capital | $509M |
| Retained Earnings | $337M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$62M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $784M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $784M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $521M |
| Net Debt | $432M |