| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $220M | $253M | $213M | -13.1% | 3.2% |
| Op. Income | $23M | $24M | $11M | -5.2% | 112.3% |
| Gross Margin | 37.5% | 33.7% | 34.7% | 3.7pp | 2.8pp |
| Net Margin | 3.8% | 4.7% | -3.4% | -0.9pp | 7.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.41 | $-0.27 | -29.3% | 207.4% |
| Free Cash Flow | -$14M | $22M | -$11M | -165.6% | -27.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $220M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $220M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $83M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $60M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $751.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $650.0K |
| Other Investing Activities | $313.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $86M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $133M |
| Inventory | $189M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $443M |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | $641M |
| Intangible Assets | $378M |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $74M |
| Short-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue | $24M |
| Other Current Liabilities | $74M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $219M |
| Long-Term Debt | $461M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $158M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $640M |
| TOTAL LIABILITIES | $860M |
| Common Stock | $286.0K |
| Additional Paid-In Capital | $506M |
| Retained Earnings | $325M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$56M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $775M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $775M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $530M |
| Net Debt | $445M |