| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $56M | — | 4.7% | — |
| Op. Income | $6M | $7M | — | -10.0% | — |
| Gross Margin | 33.4% | 34.1% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | 10.5% | 8.7% | — | 1.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.10 | — | 24.6% | — |
| Free Cash Flow | $5M | $7M | — | -33.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | -$82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $126.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | -$82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $126.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $126.0K |
| Stock-Based Compensation | $76.0K |
| Deferred Income Tax | $218.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $453.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$11.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $717.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$885.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$719.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$51M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $271M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $27M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$128M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $147M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $147M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$21M |