| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $56M | $67M | — | -16.9% | — |
| Op. Income | $7M | $2M | — | 189.1% | — |
| Gross Margin | 34.1% | 24.2% | — | 9.9pp | — |
| Net Margin | 8.7% | 5.0% | — | 3.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.03 | — | 277.6% | — |
| Free Cash Flow | $7M | $17M | — | -57.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $122.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $56M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $122.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $122.0K |
| Stock-Based Compensation | $70.0K |
| Deferred Income Tax | $706.0K |
| Other Non-Cash Items | -$892.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$73.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | $116.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$377.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$377.0K |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.3B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | -$6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $271M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$23M |
| Accum. Other Comp. Income | -$115M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $154M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $154M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$19M |