| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | $65M | $56M | -14.6% | -0.4% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$2M | -17.0% | -23.0% |
| Gross Margin | 17.9% | 16.8% | 18.8% | 1.1pp | -0.9pp |
| Net Margin | -6.4% | 2.4% | -6.4% | -8.8pp | -0.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.03 | $-0.07 | -333.0% | 1.5% |
| Free Cash Flow | $2M | $15M | $14M | -87.8% | -87.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $825.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $308.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $308.0K |
| Stock-Based Compensation | $76.0K |
| Deferred Income Tax | -$432.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$15.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$42M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | $648.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $13.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.5B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$63M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $266M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$86M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $72M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $241M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $241M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$19M |