| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $239M | — | $251M | — | -4.7% |
| Op. Income | -$12M | — | $6M | — | -314.4% |
| Gross Margin | 19.6% | — | 24.1% | — | -4.4pp |
| Net Margin | -4.6% | — | -0.5% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.22 | — | $-0.03 | — | -697.1% |
| Free Cash Flow | $49M | — | $72M | — | -32.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $239M |
| Cost of Revenue | $192M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $251M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$402.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $41M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$221.0K |
| Acquisitions (Net) | $11.0K |
| Purchases of Investments | -$306M |
| Sales/Maturities of Investments | $246M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $904.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $904.0K |
| FREE CASH FLOW | $49M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.5B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$65M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | -$10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $266M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$82M |
| Treasury Stock | -$11M |
| Accum. Other Comp. Income | $128M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $301M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $301M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$34M |