| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $54M | $2M | -86.0% | 229.2% |
| Op. Income | -$45M | -$42M | -$68M | -7.5% | 33.0% |
| Gross Margin | 65.1% | 37.5% | 37.7% | 27.6pp | 27.4pp |
| Net Margin | -744.4% | -93.6% | 4457.3% | -650.8pp | -5201.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.49 | $-0.44 | $0.82 | -11.4% | -159.8% |
| Free Cash Flow | -$26M | $29M | -$47M | -190.3% | 44.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$47M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$47M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$9M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$57M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$57M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$57M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$264.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$264.0K |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $62M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $155M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $310M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $53M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $371M |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $255M |
| Long-Term Debt | $265M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $299M |
| TOTAL LIABILITIES | $555M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$275.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$183M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$183M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $371M |
| Total Debt | $270M |
| Net Debt | $188M |