| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $71M | $92M | -23.5% | -40.8% |
| Op. Income | -$42M | -$6M | -$69M | -561.4% | 38.7% |
| Gross Margin | 37.5% | 70.7% | 7.6% | -33.2pp | 29.9pp |
| Net Margin | -93.6% | -15.2% | -87.0% | -78.4pp | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.09 | $-0.71 | -371.6% | 38.0% |
| Free Cash Flow | $29M | -$62M | -$13M | 146.1% | 320.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | $48M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$542.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$542.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $241.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $231.0K |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $122M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $342M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $54M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $107M |
| TOTAL ASSETS | $449M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $283M |
| Long-Term Debt | $265M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $298M |
| TOTAL LIABILITIES | $581M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$275.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$132M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$132M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $449M |
| Total Debt | $270M |
| Net Debt | $144M |