| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $102M | — | $92M | — | 11.0% |
| Op. Income | $37M | — | $34M | — | 9.3% |
| Gross Margin | 93.4% | — | 96.3% | — | -2.9pp |
| Net Margin | 28.2% | — | 28.8% | — | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $6.13 | — | $5.64 | — | 8.7% |
| Free Cash Flow | $35M | — | $35M | — | -1.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $941.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $102M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $941.0K |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $25M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $795.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$25M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$426.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $89M |
| Other Investing Activities | -$316M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$253M |
| Net Debt Issuance | $81M |
| Common Stock Repurchased | -$933.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $172M |
| NET CASH FROM FINANCING | $246M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $633M |
| Net Receivables | $59M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $748M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $96M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $47M |
| Retained Earnings | $212M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$75M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $166M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $166M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $106M |
| Net Debt | $50M |