| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $174M | $188M | $188M | -7.3% | -7.1% |
| Op. Income | -$2M | $13M | -$4M | -118.7% | 44.0% |
| Gross Margin | 73.3% | 75.6% | 73.8% | -2.3pp | -0.5pp |
| Net Margin | -0.8% | 5.1% | 1.2% | -6.0pp | -2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.12 | $0.02 | 88.4% | -179.0% |
| Free Cash Flow | $25M | $52M | $56M | -51.1% | -54.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $128M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $130M |
| Cost & Expenses | $177M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $650.0K |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $29M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $330.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$28M |
| Acquisitions (Net) | $16M |
| Purchases of Investments | -$79M |
| Sales/Maturities of Investments | $51M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $144M |
| Short-Term Investments | $247M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $466M |
| PP&E (Net) | $212M |
| Goodwill | $629M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $222M |
| Tax Assets | $140M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $357M |
| Deferred Revenue | $54M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $505M |
| Long-Term Debt | $243M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $264M |
| TOTAL LIABILITIES | $769M |
| Common Stock | $102.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $963M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $963M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $617M |
| Net Debt | $473M |