| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | $158M | $205M | 19.1% | -8.4% |
| Op. Income | $13M | -$58M | $8M | 123.0% | 73.2% |
| Gross Margin | 75.6% | 47.1% | 74.9% | 28.6pp | 0.7pp |
| Net Margin | 5.1% | -11.6% | 0.9% | 16.7pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.16 | $0.01 | 25.0% | -921.9% |
| Free Cash Flow | $52M | $9M | $50M | 451.9% | 3.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $142M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $129M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $658.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $62M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $142M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $53M |
| SG&A Expenses | $83M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $129M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $658.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $62M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $18M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $77M |
| Capital Expenditure | -$26M |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $192M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $113M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$148M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$150M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | $41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $136M |
| Short-Term Investments | $194M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $415M |
| PP&E (Net) | $208M |
| Goodwill | $632M |
| Intangible Assets | $52M |
| Long-Term Investments | $250M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $170M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $357M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $518M |
| Long-Term Debt | $243M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $264M |
| TOTAL LIABILITIES | $783M |
| Common Stock | $103.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $945M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $945M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $625M |
| Net Debt | $489M |