| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $931M | $955M | $882M | -2.4% | 5.6% |
| Op. Income | $32M | $34M | $26M | -5.9% | 24.8% |
| Gross Margin | 24.1% | 24.0% | 23.6% | 0.1pp | 0.6pp |
| Net Margin | 1.5% | 1.6% | 0.8% | -0.1pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | $0.37 | $0.16 | -8.1% | 112.5% |
| Free Cash Flow | $12M | $13M | -$3M | -10.9% | 535.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $931M |
| Cost of Revenue | $707M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $193M |
| Other Expenses | -$28.0K |
| Operating Expenses | $193M |
| Cost & Expenses | $900M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $931M |
| Cost of Revenue | $707M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $193M |
| Other Expenses | -$28.0K |
| Operating Expenses | $193M |
| Cost & Expenses | $900M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $826.0K |
| Common Stock Repurchased | -$94.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$195.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $537.0K |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $334M |
| Inventory | $336M |
| Other Current Assets | $71M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $792M |
| PP&E (Net) | $452M |
| Goodwill | $357M |
| Intangible Assets | $167M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $981M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $232M |
| Short-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $429M |
| Long-Term Debt | $667M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $864M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $396.0K |
| Additional Paid-In Capital | $359M |
| Retained Earnings | $124M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $480M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $480M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $929M |
| Net Debt | $879M |