| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $882M | $720M | $648M | 22.5% | 36.1% |
| Op. Income | $25M | $12M | $31M | 113.0% | -18.1% |
| Gross Margin | 23.6% | 23.6% | 24.1% | 0.1pp | -0.4pp |
| Net Margin | 1.1% | 0.2% | 2.6% | 0.9pp | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.04 | $0.42 | 499.5% | -47.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$11M | $214.0K | 87.1% | -761.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $882M |
| Cost of Revenue | $673M |
| GROSS PROFIT | $208M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $856M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $882M |
| Cost of Revenue | $673M |
| GROSS PROFIT | $208M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $856M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $867.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$23M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$69M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$83M |
| Net Debt Issuance | $42M |
| Common Stock Repurchased | -$352.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $38M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $301M |
| Inventory | $292M |
| Other Current Assets | $61M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $714M |
| PP&E (Net) | $388M |
| Goodwill | $349M |
| Intangible Assets | $196M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $937M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $198M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $72M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $333M |
| Long-Term Debt | $709M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $895M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $396.0K |
| Additional Paid-In Capital | $348M |
| Retained Earnings | $77M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $423M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $423M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $919M |
| Net Debt | $860M |