| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.6B | — | $1.7B | — | 49.7% |
| Op. Income | $86M | — | $11M | — | 693.1% |
| Gross Margin | 23.7% | — | 22.4% | — | 1.3pp |
| Net Margin | 1.1% | — | -0.3% | — | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.73 | — | $-0.13 | — | 661.5% |
| Free Cash Flow | -$23M | — | -$59M | — | 61.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $619M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $518M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $533M |
| Cost & Expenses | $2.5B |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$44M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | -$580.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $126M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $619M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $518M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $533M |
| Cost & Expenses | $2.5B |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$44M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | -$580.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $126M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $32M |
| Change in Working Capital | -$98M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | -$186M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$232M |
| Net Debt Issuance | $279M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM FINANCING | $253M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $159M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $260M |
| Inventory | $246M |
| Other Current Assets | $56M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $721M |
| PP&E (Net) | $338M |
| Goodwill | $287M |
| Intangible Assets | $156M |
| Long-Term Investments | -$81M |
| Tax Assets | $81M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $784M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $163M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $284M |
| Long-Term Debt | $645M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $820M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $386.0K |
| Additional Paid-In Capital | $338M |
| Retained Earnings | $65M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $402M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $402M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $840M |
| Net Debt | $681M |