| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $271M | — | — | — | — |
| Op. Income | $13M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 26.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 3.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.11 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $11M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $271M |
| Cost of Revenue | $200M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $258M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $271M |
| Cost of Revenue | $200M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $258M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $369.0K |
| Other Non-Cash Items | $63.0K |
| Change in Working Capital | -$244.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$263.0K |
| Common Dividends Paid | -$146.0K |
| Other Financing Activities | -$660.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$716.0K |