| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $619M | $647M | $596M | -4.4% | 3.8% |
| Op. Income | $68M | $95M | $88M | -28.1% | -22.7% |
| Gross Margin | 29.8% | 33.5% | 34.6% | -3.6pp | -4.7pp |
| Net Margin | 8.5% | 11.1% | 11.9% | -2.6pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $3.57 | $4.86 | $4.65 | -26.5% | -23.2% |
| Free Cash Flow | $123M | $19M | $66M | 530.9% | 84.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $619M |
| Cost of Revenue | $434M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $99M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $551M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $443.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $88M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $619M |
| Cost of Revenue | $434M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $99M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $551M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $443.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $88M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $931.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $58M |
| OPERATING CASH FLOW | $139M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $327.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$129.0K |
| Common Stock Repurchased | -$43M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | $123M |
| Net Change in Cash | $76M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $250M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $185M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $491M |
| PP&E (Net) | $334M |
| Goodwill | $667M |
| Intangible Assets | $87M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $138M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $102M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $264M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $141M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $255M |
| TOTAL LIABILITIES | $519M |
| Common Stock | $38M |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $2.8B |
| Treasury Stock | -$3.2B |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $146M |
| Net Debt | -$104M |