| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $27M | $24M | 2.3% | 15.6% |
| Op. Income | $10M | -$3M | $8M | 443.1% | 20.7% |
| Gross Margin | 82.8% | 82.1% | 83.1% | 0.7pp | -0.3pp |
| Net Margin | 23.6% | -25.5% | 23.2% | 49.1pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $-0.32 | $0.24 | 175.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $13M | $9M | $13M | 51.1% | -3.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $749.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $749.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $50.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $50.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $421.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$949.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $63M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $221.0K |
| Other Non-Current Assets | $832M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $838M |
| TOTAL ASSETS | $900M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $353M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $364M |
| TOTAL LIABILITIES | $395M |
| Common Stock | $265.0K |
| Additional Paid-In Capital | $657M |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$233M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $505M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $505M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $900M |
| Total Debt | $372M |
| Net Debt | $370M |