| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | — | $91M | — | 7.8% |
| Op. Income | $34M | — | $33M | — | 2.9% |
| Gross Margin | 83.0% | — | 83.3% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 22.5% | — | 24.8% | — | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.81 | — | $0.87 | — | -6.9% |
| Free Cash Flow | $50M | — | $49M | — | 1.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $66.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $66.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $41.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$943.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $60M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $103M |
| Purchases of Investments | -$106M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$103M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | $88M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $63M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $835.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $306.0K |
| Other Non-Current Assets | $804M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $810M |
| TOTAL ASSETS | $876M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $353M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $364M |
| TOTAL LIABILITIES | $380M |
| Common Stock | $259.0K |
| Additional Paid-In Capital | $625M |
| Retained Earnings | $81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$210M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $497M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $497M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $876M |
| Total Debt | $357M |
| Net Debt | $346M |