| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $25M | $23M | 7.2% | 15.7% |
| Op. Income | -$3M | $9M | $8M | -133.5% | -135.9% |
| Gross Margin | 82.1% | 83.6% | 82.6% | -1.5pp | -0.5pp |
| Net Margin | -25.5% | 20.7% | 23.5% | -46.1pp | -49.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $0.19 | $0.23 | -268.4% | -239.1% |
| Free Cash Flow | $9M | $12M | $13M | -27.0% | -31.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $25.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $35.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $35.0K |
| Other Non-Cash Items | -$917.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $58M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $959.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $817M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822M |
| TOTAL ASSETS | $886M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $27M |
| Long-Term Debt | $353M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $364M |
| TOTAL LIABILITIES | $392M |
| Common Stock | $263.0K |
| Additional Paid-In Capital | $648M |
| Retained Earnings | $74M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$228M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $495M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $495M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $886M |
| Total Debt | $369M |
| Net Debt | $365M |