| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $89M | $86M | 3.8% | 7.4% |
| Op. Income | $36M | $37M | $41M | -1.1% | -10.7% |
| Gross Margin | 76.4% | 78.8% | 85.4% | -2.4pp | -9.0pp |
| Net Margin | 31.4% | 33.1% | 38.0% | -1.6pp | -6.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.96 | $1.97 | $2.16 | -0.5% | -9.3% |
| Free Cash Flow | $28M | $32M | $26M | -11.9% | 5.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $972.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $972.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $39M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $707.0K |
| Deferred Income Tax | $462.0K |
| Other Non-Cash Items | -$392.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$506.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$143M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$133M |
| Net Debt Issuance | $18M |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $12M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$101M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $218M |
| Short-Term Investments | $1.5B |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $150M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $4.1B |
| Tax Assets | $44M |
| Other Non-Current Assets | $248M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $323M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $265M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.7B |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $175M |
| Retained Earnings | $818M |
| Treasury Stock | -$231M |
| Accum. Other Comp. Income | -$122M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $687M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $687M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.3B |
| Total Debt | $473M |
| Net Debt | $255M |