| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $84M | $79M | 6.0% | 13.4% |
| Op. Income | $37M | $34M | $31M | 7.5% | 19.8% |
| Gross Margin | 78.8% | 79.9% | 86.0% | -1.2pp | -7.3pp |
| Net Margin | 33.1% | 32.6% | 30.9% | 0.5pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.97 | $1.84 | $1.63 | 7.1% | 20.9% |
| Free Cash Flow | $32M | $33M | $39M | -4.2% | -19.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $867.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $74M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $867.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $74M |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $37M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $38.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$596.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | $29M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $122M |
| NET CASH FROM FINANCING | $127M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $162M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $319M |
| Short-Term Investments | $1.3B |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $150M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $4.1B |
| Tax Assets | $44M |
| Other Non-Current Assets | $249M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $305M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $121M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $271M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.6B |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $176M |
| Retained Earnings | $799M |
| Treasury Stock | -$219M |
| Accum. Other Comp. Income | -$122M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $682M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $682M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.3B |
| Total Debt | $455M |
| Net Debt | $136M |