| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $34M | $25M | -11.9% | 24.0% |
| Op. Income | -$13M | -$11M | -$10M | -24.6% | -27.6% |
| Gross Margin | 72.2% | 71.6% | 72.2% | 0.6pp | -0.1pp |
| Net Margin | -41.5% | -29.0% | -41.6% | -12.5pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.15 | $-0.16 | -26.7% | -18.8% |
| Free Cash Flow | $5M | $18M | -$5M | -73.1% | 202.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $823.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $797.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $151.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | $33.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $33.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $339.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $114M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $163M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $250M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $17M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $566M |
| Retained Earnings | -$421M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $250M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | -$70M |