| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $30M | $35M | -57.3% | -63.3% |
| Op. Income | -$24M | -$13M | -$8M | -78.6% | -182.2% |
| Gross Margin | 65.2% | 72.2% | 75.9% | -7.0pp | -10.7pp |
| Net Margin | -174.2% | -41.5% | -23.6% | -132.7pp | -150.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.19 | $-0.13 | -78.9% | -161.5% |
| Free Cash Flow | -$12M | $5M | -$16M | -337.4% | 27.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $72.0K |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $16.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$55.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $5.0K |
| Purchases of Investments | -$750.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$5.0K |
| Other Investing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$188.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $103M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $88M |
| TOTAL ASSETS | $218M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $570M |
| Retained Earnings | -$444M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $218M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | -$60M |