| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $124M | — | $107M | — | 15.6% |
| Op. Income | -$16M | — | -$7M | — | -123.3% |
| Gross Margin | 66.3% | — | 73.9% | — | -7.6pp |
| Net Margin | -13.4% | — | -8.0% | — | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | — | $-0.35 | — | -31.4% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | -$44M | — | 74.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $124M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $98M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $273.0K |
| Interest Expense | $675.0K |
| Other Income/Expenses | -$402.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $241.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | -$16M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$490.0K |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $79M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $57M |
| TOTAL ASSETS | $136M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $288M |
| Retained Earnings | -$185M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$407.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $103M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $103M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $136M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$26M |