| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | — | $50M | — | 64.2% |
| Op. Income | -$18M | — | -$44M | — | 58.2% |
| Gross Margin | 79.9% | — | 73.9% | — | 6.0pp |
| Net Margin | -24.5% | — | -89.4% | — | 64.9pp |
| EPS (Diluted) | $-7.74 | — | $-16.63 | — | 53.5% |
| Free Cash Flow | -$19M | — | -$45M | — | 56.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $180.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $66.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $998.0K |
| Other Non-Cash Items | $627.0K |
| Change in Working Capital | -$973.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | $193.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$842.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $40M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | -$68M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $928.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $99M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $9M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$160M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$252.0K |
| Other Equity | $250M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $99M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$24M |