| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $29M | $33M | -3.0% | -12.7% |
| Op. Income | -$44M | -$2M | $952.0K | -2114.9% | -4683.3% |
| Gross Margin | 40.3% | 37.6% | 39.9% | 2.6pp | 0.4pp |
| Net Margin | -153.8% | -9.4% | 1.5% | -144.4pp | -155.3pp |
| EPS (Diluted) | $-3.00 | $-0.42 | $0.03 | -614.3% | -9246.3% |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | $3M | 35.7% | -57.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $30.0K |
| Interest Expense | $365.0K |
| Other Income/Expenses | -$627.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | -$568.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$48M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$606.0K |
| Other Non-Cash Items | $42M |
| Change in Working Capital | $43.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$99.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $465.0K |
| Other Current Assets | $16.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $641.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $80M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $292.0K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $256.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $121M |
| Retained Earnings | -$74M |
| Treasury Stock | -$662.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $80M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $11M |