| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $28M | $30M | -8.6% | -13.5% |
| Op. Income | $129.0K | -$44M | -$223.0K | 100.3% | 157.8% |
| Gross Margin | 41.5% | 40.3% | 39.6% | 1.3pp | 1.9pp |
| Net Margin | -0.9% | -153.8% | -1.3% | 152.8pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-3.00 | $-0.03 | 96.8% | -273.1% |
| Free Cash Flow | $2M | $1M | -$2M | 51.7% | 209.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $913.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $129.0K |
| Interest Income | $27.0K |
| Interest Expense | $365.0K |
| Other Income/Expenses | -$331.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$202.0K |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$241.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$241.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $163.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$241.0K |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | -$708.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $252.0K |
| Change in Working Capital | $234.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$151.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $807.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $480.0K |
| Other Current Assets | $16.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $641.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $77M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $167.0K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $308.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $35M |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $121M |
| Retained Earnings | -$75M |
| Treasury Stock | -$662.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $41M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $41M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $77M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $9M |