| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $26M | $29M | 8.2% | -4.3% |
| Op. Income | $2M | $129.0K | -$1M | 1660.5% | 276.2% |
| Gross Margin | 45.7% | 41.5% | 40.5% | 4.2pp | 5.3pp |
| Net Margin | 6.0% | -0.9% | -6.2% | 6.9pp | 12.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.10 | $-0.12 | -44.3% | -16.7% |
| Free Cash Flow | $3M | $2M | $3M | 21.7% | -20.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $288.0K |
| Other Income/Expenses | -$558.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $288.0K |
| Other Income/Expenses | -$558.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $39.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $265.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $113.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$33.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $497.0K |
| Other Current Assets | $16.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $19M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $624.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $74M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $66.0K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $390.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $121M |
| Retained Earnings | -$73M |
| Treasury Stock | -$662.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $74M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $6M |