| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $8M | -0.5% | -1.4% |
| Op. Income | $1M | $1M | $1M | 41.3% | 7.3% |
| Gross Margin | 76.6% | 75.1% | 74.8% | 1.5pp | 1.8pp |
| Net Margin | 4.5% | 3.5% | 8.2% | 0.9pp | -3.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.03 | $0.08 | 33.3% | -50.0% |
| Free Cash Flow | $644.6K | $892.0K | -$911.8K | -27.7% | 170.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $131.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $190.1K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $551.1K |
| Other Income/Expenses | -$917.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $575.1K |
| Income Tax Expense | $219.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $355.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $355.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $355.8K |
| D&A | $498.1K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $131.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $190.1K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $551.1K |
| Other Income/Expenses | -$917.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $575.1K |
| Income Tax Expense | $219.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $355.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $355.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $355.8K |
| D&A | $498.1K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $355.8K |
| Depreciation & Amortization | $344.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $707.0K |
| Capital Expenditure | -$62.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $419.2K |
| Other Investing Activities | $115.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | -$88.6K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $710.2K |
| FREE CASH FLOW | $644.6K |
| Net Change in Cash | -$85.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $137.5K |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $676.8K |
| Other Current Assets | $392.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $887.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $21M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $51M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $49M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $922.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $148.7K |
| Additional Paid-In Capital | $45M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | $16M |