| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $8M | -0.7% | 1.5% |
| Op. Income | $1M | -$122.3K | $821.2K | 963.1% | 28.6% |
| Gross Margin | 75.1% | 79.6% | 73.7% | -4.5pp | 1.4pp |
| Net Margin | 3.5% | -23.2% | 7.1% | 26.7pp | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.23 | $0.07 | 113.0% | -55.5% |
| Free Cash Flow | $892.0K | $2M | -$814.6K | -55.7% | 209.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $98.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $191.9K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $495.0K |
| Other Income/Expenses | -$522.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $533.7K |
| Income Tax Expense | $250.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $282.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $282.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $282.9K |
| D&A | $340.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $98.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $191.9K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $495.0K |
| Other Income/Expenses | -$522.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $533.7K |
| Income Tax Expense | $250.9K |
| Net Income from Continuing Ops | $282.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $282.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $282.9K |
| D&A | $340.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $282.9K |
| Depreciation & Amortization | $340.0K |
| Stock-Based Compensation | $297.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $307.9K |
| Change in Working Capital | -$274.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $954.1K |
| Capital Expenditure | -$62.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$599.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $374.2K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$287.5K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $892.0K |
| Net Change in Cash | -$337.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $223.1K |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $730.5K |
| Other Current Assets | $436.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $904.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $21M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $64M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $48M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $922.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $148.7K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $20M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $64M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $14M |