| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $5M | $3M | 39.8% | 138.2% |
| Op. Income | -$29M | -$38M | -$32M | 22.7% | 9.5% |
| Gross Margin | 100.0% | 65.9% | 100.0% | 34.1pp | 0.0pp |
| Net Margin | -363.7% | -667.8% | -933.2% | 304.2pp | 569.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.49 | $-0.41 | 24.5% | 9.8% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$18M | -$18M | -85.7% | -83.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $456.0K |
| EBIT | -$29M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $456.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $892.0K |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$26M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$155.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $109.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46.0K |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $164M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $233M |
| PP&E (Net) | $61M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $320M |
| Account Payables | $683.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $84M |
| TOTAL LIABILITIES | $124M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $855M |
| Retained Earnings | -$660M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $43.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $195M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $195M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $320M |
| Total Debt | $64M |
| Net Debt | $13M |