| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $150M | $137M | $97M | 10.2% | 55.0% |
| Op. Income | $16M | $15M | $13M | 9.1% | 25.5% |
| Gross Margin | 31.4% | 31.5% | 45.0% | -0.0pp | -13.6pp |
| Net Margin | 8.9% | 8.5% | 10.6% | 0.5pp | -1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $0.84 | $0.75 | 15.5% | 29.3% |
| Free Cash Flow | $61M | $75M | $63M | -18.9% | -3.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $150M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $105M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $150M |
| Cost of Revenue | $103M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $105M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$862.0K |
| Other Non-Cash Items | $70M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | $63M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$91.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $593.0K |
| Other Investing Activities | -$149M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$151M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $84M |
| NET CASH FROM FINANCING | $85M |
| FREE CASH FLOW | $61M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $484M |
| Short-Term Investments | $38.0K |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $524M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.5B |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $4.1B |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.7B |
| Long-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $135M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $197M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $332M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $332M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.1B |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | -$431M |