| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $137M | $151M | $119M | -9.5% | 15.0% |
| Op. Income | $15M | $9M | $17M | 72.4% | -10.5% |
| Gross Margin | 31.5% | 25.3% | 38.0% | 6.2pp | -6.5pp |
| Net Margin | 8.5% | 4.5% | 10.9% | 4.0pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.84 | $0.50 | $0.95 | 68.0% | -11.6% |
| Free Cash Flow | $75M | $55M | $33M | 36.5% | 126.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $137M |
| Cost of Revenue | $94M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $866.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $97M |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $137M |
| Cost of Revenue | $94M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $866.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $97M |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$1.0K |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$72.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $880.0K |
| Other Investing Activities | -$184M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$186M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $80M |
| NET CASH FROM FINANCING | $81M |
| FREE CASH FLOW | $75M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $487M |
| Short-Term Investments | $39.0K |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $522M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.4B |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $36M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.6B |
| Long-Term Debt | $48M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $133M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $184M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $317M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $317M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$434M |