| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $310M | — | $281M | — | 10.1% |
| Op. Income | $45M | — | $50M | — | -10.2% |
| Gross Margin | 60.5% | — | 63.1% | — | -2.6pp |
| Net Margin | 13.9% | — | 13.6% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.42 | — | $1.26 | — | 12.7% |
| Free Cash Flow | $41M | — | $67M | — | -38.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $310M |
| Cost of Revenue | $122M |
| GROSS PROFIT | $187M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $76M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $61M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $256M |
| Interest Expense | $120M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $310M |
| Cost of Revenue | $122M |
| GROSS PROFIT | $187M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $76M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $61M |
| Operating Expenses | $142M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $256M |
| Interest Expense | $120M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $742.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $120.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $51M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | -$711M |
| Sales/Maturities of Investments | $593M |
| Other Investing Activities | -$67M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$206M |
| Net Debt Issuance | $119M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | -$33M |
| NET CASH FROM FINANCING | $54M |
| FREE CASH FLOW | $41M |
| Net Change in Cash | -$101M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $156M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $256M |
| Long-Term Investments | $4.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $929M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $929M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $33M |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | $310M |
| Treasury Stock | -$74M |
| Accum. Other Comp. Income | $702.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $479M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $479M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $929M |
| Net Debt | $799M |