| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $12M | -2.0% | 4.1% |
| Op. Income | $4M | $5M | $4M | -20.9% | 1.1% |
| Gross Margin | 75.5% | 79.8% | 88.3% | -4.3pp | -12.9pp |
| Net Margin | 24.7% | 29.7% | 23.4% | -4.9pp | 1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $0.35 | $0.34 | -20.0% | -17.6% |
| Free Cash Flow | $3M | -$49M | $2M | 107.0% | 109.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $262.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $262.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $262.0K |
| Stock-Based Compensation | $408.0K |
| Deferred Income Tax | -$138.0K |
| Other Non-Cash Items | $239.0K |
| Change in Working Capital | -$285.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$38.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$50M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $35M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $14M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $707M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $773M |
| TOTAL ASSETS | $885M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $634M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $634M |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $686M |
| Common Stock | $114.0K |
| Additional Paid-In Capital | $110M |
| Retained Earnings | $98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $199M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $199M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $885M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | -$36M |